Lean Left – Live at Area Sismica

W jaki sposób najlepiej ukazać fenomen i potęgę wulkanicznych erupcji? W tym przypadku odpowiedź jest tylko jedna: połączyć ze sobą Kena Vandermarka (saksofon barytonowy, tenorowy, klarnet basowy), Terrie’ego Exa (gitara), Andy’ego Moora (gitara) i Paal Nilssen-Love’a. Do takiego zestawienia doszło w 2012 roku we włoskiej miejscowości Forli, gdzie zarejestrowano materiał „Live at Area Sismica” (Unsounds).

Dwóch gitarzystów legendarnej grupy The Ex weszło w imponujący dialog z Vandermarkiem i Love’em. „Live at Area Sismica” to sześć kompozycji, w których nie brakuje potężnej dawki energii i kunsztownych partii instrumentalnych, wykraczających poza krąg oklepanych rozwiązań. Mimo długich form („Traitors Head”, „Terpuk”, „South Sister”), to nie ma mowy o dłużyznach czy braku zmian tempa, harmonii i stylistyk. Gitarowe improwizacje Moore’a i Exa w świetny sposób porozumiewają się z żywiołową sekcją Love’a i ekwilibrystycznym zacięciem Vandermarka.    

Album „Live at Area Sismica” jest jak wejście na szczyt możliwości, zarówno w sensie fizycznym, jak i samej ponadludzkiej wyobraźni artystów, gdzie muzyka improwizowana płynnie przechodzi w wulkaniczny  free jazz i chropowaty noise-rock.  

 

Tekst ukazał się na stronie Kwartalnika Muzycznego M/I, 2014.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d blogerów lubi to: