Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich

Lubelska Fundacja Kaisera Söze wypuściła kolejne wydawnictwo z kręgu muzyki improwizowanej/współczesnej i free jazzu.

Płyta „Dokalski/Cieślak/Miarczyński/Steinbrich” powstała jako projekt kontrabasisty Jacka Steinbricha zrealizowany w 2016 roku w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Ale dostarczycielem tematów jest trębacz Olgierd Dokalski (kIRk, Daktari). Dodam, że w tym roku lubelska oficyna wydała również solowy materiał Dokalskiego, pt. „Mirza Tarak” (tutaj pisałem).    

Nagrania kwartetu zostały osadzone na solidnych partiach instrumentalnych poszczególnych muzyków, które w czasie ich wspólnych improwizacji ułożyły się w bardzo ciekawą całość. Jest to raczej kolektywne granie, oczywiście z podziałem na solówki, ale bez wyraźnej dominacji któregoś z członków. Dwaj pozostali artyści, których wcześniej nie wymieniłem, to Tadeusz Cieślak (saksofon altowy, sopranowy) i Jakub Miarczyński (perkusja).

Ujęły mnie szczególnie te momenty, kiedy panowie weszli w transowy dialog z dubem w „Leśnych zgliszczach” i zafundowali mi szybki przeskok – dzięki trąbce Dokalskiego – gdzieś w okolice Meksyku („Lament”). Ten drugi fragment ma coś w sobie z muzyki filmowej i to kojarzącej się z westernowym klimatem. Co powiecie na „Truposza” Jima Jarmuscha? Wyróżniłbym też kompozycje „Wschód” i „Poza kadrem” (tutaj zapachniało mi starą szkołą Polish Jazzu). Niemniej jednak zachęcam do przesłuchania całego albumu, bo to lektura obowiązkowa dla miłośników improwizowanego jazzu.

26.09.2016 | Fundacja Kaisera Söze

 

Olgierd Dokalski. Muzyk, kompozytor, improwizator. Trębacz samouk. Z wykształcenia cybernetyk, niedoszły antropolog kultury. Urodzony w Warszawie, rocznik ’83. Założyciel i lider czerpiącego z estetyk postrocka, folku i jazzowej awangardy kwintetu Daktari. W 2012 roku powołał do życia polsko-izraelsko-belgijski kwartet nor cold, z którym interpretował sefardyjskie pieśni z Bałkanów z początku XX wieku. Związany także z zespołami kIRk, Msza święta w Altonie, Warsaw Improvisers Orchestra i bootleg-labelem Circon Int. Z powyższymi projektami wydał osiem płyt, m.in. w Multikulti Project, Asfalt Records oraz Requiem Records. 5 kwietnia 2016 roku nakładem Fundacji Kaisera Söze ukazał się jego solowy debiut pt. „Mirza Tarak”, na którym to w formule koncept albumu daje upust swoim kulturoznawczo-genealogicznym zainteresowaniom.

Tadeusz Cieślak. Przedstawiciel młodego pokolenia lubelskich improwizatorów, starając się nie ograniczać poszukuje różnych rodzajów muzycznej ekspresji. Gra na saksofonie altowym. Lider zespołu Tadeusz Cieślak Trio, członek 3275kg Orchestra, czynnie udziela się w zespołach Sekta Denta, Betanjehu oraz Cząstki Elementarne. Współtwórca niezależnej wytwórni Centrum Badania Możliwości oraz dyrektor artystyczny I Kongresu Aleatorystów. Brał udział w wykonaniach dzieł Corneliusa Cardew oraz warsztatach soundpaintingu Waltera Thompsona.

Jakub Miarczyński. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, muzyk, perkusista, improwizator grający głównie w zespołach wykonujących szeroko pojętą muzykę jazzową, udzielający się sesyjnie, mający epizody w teatrze i kinie, nie tylko jako instrumentalista czy kompozytor, ale również jako aktor. Współpracował między innymi z Teatrem Starym w Krakowie i teatrem z Wuppertalu. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, między innymi prowadzonych przez nowojorską School for Improvisational Music, regularnie występuje w kraju i za granicą. Kocha muzykę niosącą ze sobą autentyczne emocje, bez względu na gatunek czy stylistykę.

Jacek Steinbrich. Kontrabasista i gitarzysta zainteresowany różnymi gatunkami muzycznymi, takim im jak punk, blues, minimalizm, jazz, free jazz, muzyka współczesna i klasyczna. Jacek współpracuje z różnymi grupami, m.in. polsko-irlandzką free jazzową Re.mus, surf-psychodeliczną Braces Are Beautiful, a także kolektywem Cząstki Elementarne. Jacek brał udział w wielu warsztatach muzyki jazzowej i improwizowanej i dotarł do finału konkursu kompozytorskiego Cage 1,2,3.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d blogerów lubi to: