PITZ – Foothills Free Ride

Rzeszowska grupa PITZ dowodzona przez Jacka Nizioła kilka miesięcy temu wypuściła swój nowy materiał w formie cyfrowej. Teraz nagrania z „Foothills Free Ride” doczekały się fizycznego nośnika.

Zespół powstał w 2007 roku. Od samego początku styl tej formacji oscylował blisko muzyki improwizowanej, jazzu, yassu, elektroniki i ambientu, co też trwa do dnia dzisiejszego. Skład PITZ-a nieustannie się zmienia. Na przykład ich płyta „Tranquilizer” (2013) powstała w trio: Jacek Nizioł (gitara basowa, programowanie, syntezator gitarowy), Dominik Drapikowski (perkusja), Sebastian Mac (gitara, instrumenty klawiszowe). Choć częstym gościem sesji rzeszowskiej formacji jest Vasen Piparjuuri (elektronika). Na „Foothills Free Ride” również pojawił się ten artysta, a oprócz niego – i oczywiście lidera – mamy też Michała Kiedrowskiego (skrzypce, elektronika), Szymona Piompona (perkusja) i Konrada Pascha (saksofon).  

Jak dla mnie cechą wyróżniającą kompozycje „Foothills Free Ride” jest powłóczyste, rozciągnięte i momentami zapętlone brzmienie skrzypiec Kiedrowskiego, które daje ciekawą przestrzeń do free jazzowych wejść perkusji Pimpona w znakomitym „Rusty”. W „Grass” miło szeleści field recording, zaś w „Raven” zdecydowanie bliżej im do muzyki współczesnej, ale takiej nieprzypudrowanej a wręcz skąpanej w dark ambientowych plamach. „Purple” zaciekawia gęsta sekcją rytmiczną, wibrafonowym pulsem wydobytym przy użyciu elektroniki i nieoczywistym tłem (jeśli dobrze słyszę to wyłapałem kraczenie wron). Nieco jaśniej zrobiło się w utworze „White”, który ujął mnie elektronicznym dronem/bitem. Ja widzę „Foothills Free Ride” chociażby w katalogu warszawskiej For Tune.        

cyfra marzec 2016 | CD wrzesień 2016

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d blogerów lubi to: