Seabuckthorn – I Could See The Smoke

Zacna wytwórnia to i wyjątkowi artyści pojawiają się w niej. Pod skrzydła amerykańskiej Lost Tribe Sound trafił brytyjski gitarzysta akustyczny Andy Cartwright aka Seabuckthorn.

O twórczości tego utalentowanego multiinstrumentalisty (choć głównym jego instrumentem jest gitara) pisałem w 2015 roku na łamach Nowej Muzyki. Wówczas ukazał się jego longplay – „They Haunted Most Thickly” wydany przez francuski label Bookmaker. Muzyk wykorzystuje wiele odmian gitar choćby 6- i 12-strunowe rezofoniczne, do tego efekty i rozmaite techniki, mam tu na myśli fingerpicking i otwarte stroje. Na tegorocznej EP-ce „I Could See The Smoke” zagrał również na perkusji.

Seabuckthorn każdorazowo nawiązuje do amerykańskiego prymitywizmu (John Fahey, Jack Rose, Andrew Weathers, Daniel Bachman). Tyle że on nigdy nie poprzestaje na samym brzmieniu gitary. U niego zawsze występuje minimalistyczna elektronika. W tytułowym utworze w sposób mantryczny i nawet magiczny rezonują struny gitar wespół z jednostajnym, transowym rytmem granym na bębnie centralnym, a w oddali delikatna elektronika wyostrzająca melancholijny wydźwięk tego świetnego numeru. Równie znakomicie wypadł „Seen As A Black Road”.

Więcej złożonych struktur znalazło się w „The Good River”, będących swoistą emanacją indyjskich rag, ale tych spod znaku Duane’a Pitre’ego. W „Returnee” Cartwright z kolei porywa swoim fingerpickingiem płynącym dosyć wartkim strumieniem. Kontemplacyjny „Overgrown Courtyard” prowadzi nas ku końcowi w „Passage Of Old”, gdzie słychać konkretne pociągnięcia smyczkiem o struny gitary (niskie dźwięki do złudzenia przypominają wiolonczelę).

Nie dodałem, że materiał z „I Could See The Smoke” trafił na okazale wydaną kasetę w ramach nowej serii, pt. „Dead West”. Nakład jest limitowany, więc warto się pośpieszyć. A zresztą ta piękna muzyka zasługuję na porządny nośnik.

21.10.2016 | Lost Tribe Sound

seabuckthorn

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: