Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski – Relephant

„Relephant” to efekt współpracy między Fredem Lonbergiem-Holmem a Adamem Gołębiewskim. Muzycy zarejestrowali swój materiał trzy lata temu w Poznaniu. Teraz ukazał się nakładem Bocian Records.

Chyba nie muszę obszernie przybliżyć sylwetki amerykańskiego kompozytora i wiolonczelisty Holma (ur. 1962 r.). Grał praktycznie z najlepszymi improwizatorami, jazzmanami itd. Choć jeden szczegół, jeśli chodzi o jego studia, warto przypomnieć w kontekście śmierci Pauline Oliveros (zmarła 25 listopada 2016, w wieku 84 lat), gdyż Holm kształcił się m.in. pod jej okiem.  

Adam Gołębiewski (ur. 1984 r.) – perkusista, improwizator, muzykolog i socjolog. Grywał z Yoko Ono, Thurstonem Moorem, Matsem Gustafssonem czy Augusti Fernandezem. W ubiegłym roku wydał bardzo ciekawą płytę „In Front of Their Eyes” (tutaj pisałem).      

Na albumie „Relephant” Holm (wiolonczela, elektronika) i Gołębiewski (perkusja, obiekty) przygotowali cztery utwory w duchu swobodnej improwizacji. Amerykanin w wielu miejscach stosuje np. octaver czy przester, tym samym potęgując brzmienie swego instrumentu. Gołębiewski również posługuje się licznymi technikami (pociera, wywołuje zgrzyty, uderza w obręcze zestawu, zagęszcza formę potrząsając różnymi przedmiotami). Niekiedy wiolonczela Holm zamienia się w jeden wielki przester rozdzierający przestrzeń na kilka mniejszych płaszczyzn dźwiękowych, za którymi podąża „gorącokrwista” perkusja Gołębiewskiego.

„Relephant” pomieściła niezliczoną ilość detali, rys i ukłuć, które nie tracą na wyrazistości z każdym kolejnym nagraniem, wręcz przeciwnie – ich intensywność utrzymuje słuchacza w ciągłym napięciu, co chwilę karmiąc nasze uszy ekskluzywną awangardą.

listopad 2016 | Bocian Records

Reklamy

Jedna myśl na temat “Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski – Relephant

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: