Jakub Adamec – Are You Human? Confirmed | Bartek Kujawski – Daily Bread

Mik Musik i BDTA wydały nowe albumy. Tym razem są to płyty Jakuba Adameca i Bartka Kujawskiego.

Jakub Adamec – „Are You Human? Confirmed”

To już nie pierwsze wydawnictwo Jakuba Adameca, jakie ukazało się nakładem Mik Musik. Doskonale pamiętam jego poprzedni krążek z 2012 roku, pt. „Travelling In Time (Świeży Kurz/Svěží Kurz)”. Adamec jest czeskim artystą (znanym z zespołu Love 69 Popgeju), który ukochał sobie Polskę na tyle, że postanowił przeprowadzić do naszego kraju i zamieszkać w dużym mieście. Wspomina o tym przy okazji tegorocznej płyty „Are You Human? Confirmed”. Mówi też o innych ważnych zmianach, jakich doświadczył w ostatnim czasie w swoim życiu. Więc nowe nagrania można potraktować jako odzwierciedlenie obecnego stanu ducha Jakuba. Oczywiście nie należy odczytywać dosłownie tych wniosków, gdyż twórczość Adameca jest zwariowana pod każdym względem (choćby te krzyki w „Take Me To The Light”).

Myślę, że w tym przypadku szukanie porównać/skojarzeń mija się z celem. „Are You Human? Confirmed” przybiera rozmaite kształty – najczęściej jest to psychodeliczno-kosmiczna ruletka pędząca w nieznanym kierunku, ale obracająca się przy dźwiękach swoistego techno, house’u czy retro syntezatorowej elektroniki. Adamec to także nieprzyzwoity romantyk („S As a Symbol”), lecz z przymrużeniem oka traktujący epokę włosów na cukier i dżinsowych kurtek.

11.11.2016 | Mik Musik / BDTA / Flesh&Brain (kaseta)

cover

Bartek Kujawski – „Daily Bread”  

To już drugie w tym roku wydawnictwo Bartka Kujawskiego (8rolek). Na początku roku łódzki producent wydał bardzo dobry album, pt. „A kto słaby, niech jada jarzyny” (recenzja), na którym zbliżył się do brzmienia syntezatorów wyjętych z soundtracków Johna Carpentera i świata teatru absurdu. „Daily Bread” ma pewne elementy „jarzynowego” krążka (np. w „Perpetual Failure”, „Sweet Iron Nails”), ale tylko do pewnego stopnia, teraz bowiem śmielej chwyta za sample z jazzującą sekcją rytmiczną, do tego całość zamieniając w podbite basem techno. W „Losing Confidence” mamy nawet przybrudzony tuareski blues w połączeniu z liryką r’n’b – zabiegi wokół tego drugiego gatunku nie sprowadzają się tu jedynie do prostackiego wspamplowania „czarnego” głosu, w niemrawo pomrukującą elektronikę. 

Pierwsze i ostatnie takty „Dark Night” mają ten parkietowy puls mogący zmusić ciała do niekontrolowanych ruchów. W tym momencie pomyślałem o niemieckiej elektronice. Niektórzy wskazują u Kujawskiego pewne wpływy sceny kolońskiej. Choć z pewnością jego wizja owej muzyki nie jest spryskana tanią wodą kolońską. Z kolei kiedy słucham nagrania „Fountain of Flesh” to myślę sobie, że taki hajpowany Arca powinien tym bardziej posłuchać i wyciągnąć wnioski.  

28.11.2016 | Mik Musik / BDTA

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jakub Adamec – Are You Human? Confirmed | Bartek Kujawski – Daily Bread

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: