Płucoserce – Płucoserce

Nie bójcie się, to tylko muzyka płynąca z płuc i serca. Debiutancka taśma polskiego twórcy ujrzała światło dzienne dzięki oficynie Pionierska Records.

Na początku tego roku pisałem na Nowej Muzyce o pierwszej EP’ce Płucoserca, która pojawiła się jedynie w wersji cyfrowej i do darmowego pobrania. Później jedno nagranie anonimowego artysty wskoczyło na składankę „Must Hear 1.0” przygotowaną przez serwis Nowa Muzyka.

Teraz otrzymaliśmy kasetę, pt. „Płucoserce”. Na etapie EP’ki projekt łączył noise, post-industrial, glitch, ambient, post-punk oraz eksperymenty z taśmami, iPhone’owymi aplikacjami i field recordingiem. Część utworów z minialbumu („Płuco”, „Raz albo dwa”, „Ciemna ciemnia”, „Po drodze opowiedz mi o sercu”, „Gdy idziesz ścieżką? słuchaj muzyki drzew”, „Nie chodzę na spacery samemu”) znalazła się na taśmie, ale są też nowe kompozycje takie jak „Starsi ludzie są trochę jak koty” i „Rozmawiaj i słuchaj”. W tym drugim fragmencie gościnnie wystąpił gitarzysta Sebastian Mac, a w „Po drodze opowiedz mi o sercu” słyszymy dźwięki chińskiego instrumentu erhu w wykonaniu Shen Piji.

Nie ma co ukrywać, „Płucoserce” dostało nowe życie w postaci kasety, a ta jeszcze bardziej wyeksponowała na powierzchnię głębię, dźwiękowy brud („Nie chodzę na spacery samemu”), szorstkość, łoskot gitarowych sprzężeń czy cyfrowy hałas rodem z Raster-noton (np. w „Ciemna ciemnia”).

Odniosę się także do dwóch premierowych fragmentów. W „Starsi ludzie są trochę jak koty” pulsująca stopa pokryta smolistym, post-industrialnym beatem wyjętym z techno nadaje ton świetnym, wielowarstwowym partiom gitar – jak dla mnie to czuć w tym moc Swans oraz rytmiczną „plątaninę” bliższą Radian. Z kolei w „Rozmawiaj i słuchaj” nasze zmysły zostają rzucone pod ścianę post-rockowo-noise’owych gitar, a następnie wędrują w sam środek poszarpanego dialogu z udziałem kilku głosów. Ostatnie minuty tego utworu również zaskakują, bo ni stąd ni zowąd mamy jazzowe solo gitary, dudniący bas i elektroniczny beat. Całość znakomicie spaja ciemne, miejscami wychłodzone, klaustrofobiczne i wciągające brzmienie.

Nie czekajcie, aż znikną kasety – podłączcie się już teraz do „Płucoserca”! To wyjątkowa terapia umożliwiająca oderwanie się od dźwiękowej nudy.  

listopad 2016 | Pionierska Records

Reklamy

Jedna myśl na temat “Płucoserce – Płucoserce

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: