Małgorzata Sarbak / Paweł Szymański | Wojtek Blecharz | Andrzej Kwieciński

W ostatnim czasie Dux i Bôłt Records opublikowały trzy albumy, które pokazują muzykę współczesną z różnych stron.

malgorzata-sarbak

Małgorzata Sarbak / Paweł Szymański – „Dissociative Counterpoint Disorder” (październik 2016 | Dux / Bôłt Records)

Małgorzata Sarbak to wybitna klawesynistka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, a także studiowała w Bostonie (New England Conservatory). Stypendystka Academie Musicale de Villecroze, Rządu Francuskiego. Oprócz typowego dla klawesynu repertuaru XVII i XVIII wieku, interpretuje również dzieła klawesynowej muzyki współczesnej. W 2013 roku artystka wydała debiutancki, trzypłytowy album zawierający zbiór „Partit klawesynowych” J. S. Bacha (Clavier-Übung I, BWV 825-830). Album opublikowała wytwórnia Lado ABC. Co ważne, to pierwsza w Polsce kompletna publikacja tych dzieł na klawesyn.

Na „Dissociative Counterpoint Disorder” Sarbak wykonuje wyłącznie klawesynowe utwory Pawła Szymańskiego. W ubiegłym roku mogliśmy zobaczyć klawesynistkę podczas Warszawskiej Jesieni grającą, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Ostrawskiej, kompozycję „Particie III”. Ten fragment zamyka płytę. Nieprawdopodobna wirtuozeria, zmysłowość i brawura Sarbak składają się na imponująco brzmiącą całość. Kompozycje Szymańskiego nie są dźwiękowym skansenem, wręcz przeciwnie – wszczepiają bogate brzmienie klawesynu w tkankę współczesnych konstrukcji. „Dissociative Counterpoint Disorder” jest tak abstrakcyjne, iż odniosłem wrażenie, jakbym słyszał u boku Małgorzaty Sarbak jeszcze dwóch innych artystów, mianowicie Elżbietę Chojnacką i zwariowanego Felixa Kubina.

blecharz

Wojtek Blecharz – „Liminal Studies” (grudzień 2016 | Dux / Bôłt Records, DVD)

Wojciech Blecharz (urodził się w 1981 r.) – oboista i ceniony kompozytor. Artysta wykonując muzykę dawną, jednocześnie studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Warszawie. Pierwsze poważne sukcesy w roli kompozytora przyniósł mu utwór „dim” (2006-2007). Następnie kształcił się na University of California w San Diego. Późniejsze działania Blecharza to przede wszystkim kompozycje „Hypopnei” (2010), „Means of Protection” (2012) czy opera-instalacja „Transcryptum” (2013).     

Tegoroczne wydawnictwo „Liminal Studies” zostało opublikowane na płycie DVD, na której znalazły się dwie kompozycje: „Luminal Studies” z udziałem muzyków Royal String Quartet i „September (The Next Reading)” wykonane przez Barbarę Kingę Majewską (głos) oraz zespół Kwadrofonik. Oba utwory powstały w latach 2013-2014. Rejestracją obrazu zajęła się Zuzanna Solakiewicz (m.in. reżyserka filmu „15 stron świata”). W „Liminal Studies” są takie momenty, kiedy Royal String Quartet niemal w sposób intuicyjny wydobywają dźwięki ze skrzypiec/wiolonczeli – i nie za pomocą smyczków, a – jak na moje oko – przy użyciu między innymi plastikowych rurek, pocierając nimi o struny. Członkowie Kwadrofonika z kolei w sugestywny sposób zgniatają kartki papieru czy torebki foliowe, a przy tym wchodzą w intymną interakcję ze swoimi instrumentami. Całości towarzyszy monolog Majewskiej pokryty szeptem i szaleństwem. Na końcu wokalistka zdejmuje szpili, odchodzi od mikrofonu, wypowiada ostatnie kwestie i… następuje cisza. 

umbrae3c_ka

Andrzej Kwieciński – „UMBRAE Royal String Quartet” (listopad 2016 | Dux / Bôłt Records)

 Andrzej Kwieciński (urodził się w 1984 r.) kształcił się w zakresie śpiewu barokowego (kontratenor), kompozycji i muzykologii w Warszawie. W 2005 roku przeniósł się do Hagi, gdzie rozwijał swój warsztat odnośnie kompozycji. Artysta ma na koncie sporą ilość utworów, które doceniono na wielu konkursach czy festiwalach. Płytę „UMBRAE Royal String Quartet” wypełniły cztery kompozycje (z lat 2004 – 2014) rozpisane na instrumenty smyczkowe.

Jednym z nauczycieli Kwiecińskiego w Hadze był Yannis Kyriakides (najbardziej znam dokonania tego cypryjskiego kompozytora ze wspólnych albumów z Andy Moorem), co też da się zauważyć w ekspresyjnym utworach „Contregambilles” i „Mural”.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Małgorzata Sarbak / Paweł Szymański | Wojtek Blecharz | Andrzej Kwieciński

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: