Mats Gustafsson & Joachim Nordwall – A Map of Guilt

Tym razem na okładce nie są to chłopaki z RSS Boys, a szwedzcy eksperymentatorzy, którzy przywdziali szamańskie stroje. Sprawdźcie, jakie dźwięki kryją się pod ich kożuszkami.

Gdy widzimy takie nazwiska jak Gustafsson i Nordwall (współtwórca oficyny iDEAL Recordings), to w pierwszym momencie nasze myśli przyklejają się do pewnych sloganów gatunkowych lub słów określających nastrój, jaki towarzyszy muzyce improwizowanej, typu: „awangarda”, „noise”, „zgiełk”, „uderzenie” etc. W przypadku płyty „A Map of Guilt” – i to w znacznej mierze – należy zapomnieć o ataku ze strony artystów na nasze zmysły. Ci, którzy oczekiwali od duetu dzikiego, szaleńczego i bezkompromisowego free improv, to być może będą zawiedzeni – bo jednak przeważają na tym krążku leniwie ciągnące się drony, rozciągnięte frazy gitary, szemrzący w oddali saksofon oraz sypki szum.

Cała strona A jest senna, wyciszona, wręcz medytacyjna („The Smell On Her Arms”, „A Map of Guilt”). Podobny nastrój odnajdziemy na drugiej stronie, szczególnie w bardzo dobrym „Approaching. Blood Gushing” i równie wciągającym „She Denied The Grass Getthing Heavier”. Bardziej niepokorne głaskanie swobodnej improwizacji przynosi saksofonowy fragment „Already Cold. Unprepared”, a także zamykający całość „Marks Covered By Weth Cloth”.

Mnie najbardziej poruszyły te delikatniejsze formy Matsa Gustafssona i Joachima Nordwalla. To nie są też pierwsze takie kompozycje, jakie ci muzycy stworzyli, bo już wcześniej obaj – czasem w różnych składach – prezentowali „liryczne” oblicze awangardy. To jednak nagrania z „A Map of Guilt” brzmią wyjątkowo, czyli bardzo spójnie, mają w sobie emocje (co wcale nie jest takie oczywiste w świecie improwizatorów), zmierzają dokądś, jednocześnie usypiają i wybudzają naszą wyobraźnię. Żeby było jasne – „A Map of Guilt” nie jest jakimś arcydziełem, ale albumem do którego chce się wracać, a to już bardzo dużo.

 styczeń 2017 | Bocian Records    

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: