Andrea Belfi + Matthias Heiderich – Alveare

Muzyka Andrea Belfiego (znanego z B/B/S) w towarzystwie zdjęć Matthiasa Heidericha.   

W zeszłym roku pisałem na Płytach (nie)słuchanych o znakomitej płycie Danny’ego Claya (dźwięk) i Katrien De Blauwer (obraz) – „Stills”, który zainaugurował powstanie francuskiej wytwórni IIKKI. Wydawca obrał taktykę łączenia w pary różnych artystów – z czego jeden odpowiada za warstwę dźwiękową, zaś drugi przygotowuje oprawę wizualną w postaci zdjęć.

Tym razem IIKKI dokonała mariażu pomiędzy wyjątkowym perkusistą Andrea Belfim – najlepiej kojarzonym z triem B/B/S (Aidan Baker, Erik Skodvin) – i niemieckim fotografem Matthiasem Heiderichem (jego prace można obejrzeć w dołączonym albumie). Przy okazji dorzucę linki do moich dwóch recenzji B/B/S: „NK012” (2015) i „Palace” (2016).

Tak się składa, że longplay „Alveare” to już szóste solowe wydawnictwo Belfiego. Włoski eksperymentator w tych pięciu kompozycja zaprezentował w pełnej okazałości swój urzekający styl gry na perkusji – opierający w znacznym stopniu na minimalistycznym rytmie, który stopniowo inkrustuje elektronicznymi ozdobnikami. Choć bywa też gęsto („Abito”), ale bez zbędnych fajerwerków czy bezcelowego podkręcenia tempa. Belfi zaś uwodzi barwą, fakturą, pojedynczym gestem oraz rozległymi frazami. Na przykład gdyby w utworze „Passo” pojawił się głos Davida Sylviana, to myślę, że większość z nas przypisałby to nagranie właśnie Brytyjczykowi (ten fragment mógłby spokojnie trafić na „Manafon”).

„Alveare” to zaledwie trzydzieści cztery minuty muzyki, podczas których perkusja przemawia (miejscami wyszeptuje dysonanse, harmonie) zupełnie innym językiem niż zwykle.

23.01.2017 | IIKKI

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: