Grupo Um – Uma Lenda Ao Vivo

W 2016 roku wytwórnia Selo Sesc z São Paulo opublikowała kilka wydawnictw. Jednym z nich jest płyta słynnego Grupo Um.

Formację założyli w 1976 roku dwaj bracia Lelo (instrumenty klawiszowe, elektronika) i Zé Eduardo Nazario (perkusja). Oczywiście skład Grupo Um zmieniła się na przestrzeni lat. Dzisiaj obok braci Nazario występują także niemieccy instrumentaliści: Frank Herzberg (kontrabas) i Felix Wagner (klarnet basowy, syntezatory), a także jeden Brazylijczyk Mauro Senise (saksofony, flety). Muzycy wydali wówczas tylko trzy albumy: „Marcha Sobre a Cidade” (1979), „Reflexão Sobre a Crise do Desejo” (1981) i „Flor de Plástico Incinerada” (1983).

Dzięki brazylijskiej oficynie, która stworzyła cykl „Ao Vivo Jazz na Fábrica” mający na celu rejestrowanie koncertów, możemy posłuchać obecnego wcielenia Grupo Um. W ubiegłym roku zespół świętował swoje 40-lecie istnienia, choć materiał z płyty „Uma Lenda Ao Vivo” pochodzi jeszcze z 2015 roku, ale nie ma to większego znaczenia. Gdyby spróbować określić zakres stylistyczny, jaki prezentują członkowie Grupo Um, to powiedziałbym, że balansują między jazz fusion, free jazzem, muzyką współczesną – z naciskiem na elektronikę i elektroakustykę, a rytmami afrykańsko-indyjskimi. Jeżeli chodzi o fusion w wydaniu Grupo Um to należy wymienić w pierwszej kolejności dwa wiele nazwiska: Joe Zawinul i Jaco Pastorius. A w dalszej perspektywie należy podkreślić bardzo nowoczesne myślenie o jazzie, muzyce improwizowanej.

„Uma Lenda Ao Vivo” pomieściła dziesięć kompozycji, w większości napisanych przez Lelo Nazario, brawurowo wykonanych przez Grupo Um. Podczas tego koncertu panowie zaprezentowali nagrania z ich pierwszego longplaya „Marcha Sobre a Cidade” oraz pojawiła się kompozycja „Sonhos Esquecidos” pochodząca z „Flor de Plástico Incinerada” (1983). A z kolei utwór „Fragmentum” skomponował Felix Wagner. „Uma Lenda Ao Vivo” to doskonałe wprowadzenie dla tych, którzy pierwszy raz stykają z muzyką tej grupy, zaś wierni fani z pewnością ucieszą się z nowych i znakomitych wersji dobrze im znanych nagrań.  

18.12.2016 | Selo Sesc

Reklamy

Jedna myśl na temat “Grupo Um – Uma Lenda Ao Vivo

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: