Inna De Yard – The Soul of Jamaica

Powiedzieć o Inna De Yard, że jest tylko zlepkiem słynnych jamajskich reggae’owców, byłoby krzywdzącym banałem oraz zamachem na prawdziwą i szczerą muzykę.  

Pomysł na założenie Inna De Yard zrodził się we Francji w 2004 roku. Ważną rolę w tym procesie odegrali członkowie wytwórni Makasound – Nicolas Maslowski i Romain Germa, którzy walczą z plastikowymi produkcjami zalewającymi całą Jamajkę, postanowili, że pojadą do Kingston by nagrać tych żyjących artystów, jak i rodzące się talenty roots reggae. Pierwsze sesje odbyły się z udziałem kultowego gitarzysty Earla „Chinna” Smitha. Później zaproszono Cedrica Mytona, Kiddusa I, Linval Thompsona, Junior Murvina i Viceroys.

Wyobraźcie sobie dom stojący na wzgórzach niedaleko Kingston, prowizoryczne studio a w nim sami wybitni muzycy oraz wokaliści, rejestrujący na pełnym luzie i w ciągu zaledwie czterech dni, trzynaście nowych utworów. Odbyło się to w czerwcu 2016 roku. Tak powstał album „The Soul of Jamaica”. Oprócz wyżej wymienionych twórców, słyszymy również genialny głos samego Kena Boothe’ego, jak i przedstawicieli post-dancehallu Steve’a Newlanda, Kusha McAnuffa czy Kevora „Vara” Williamsa. Są też Lloyd Parks, Derajah, gitarzysta Winston „Bo Pee” Bowen i kontrabasista Ruel „Rice” Ahsburn. Większość muzyków nagrywała swoje partie siedząc na tarasie, nie przejmując się dźwiękami natury (doskonale to słychać w „Thanks and Praises”), jedynie pianista Robbie Lyn i wokaliści weszli do środka, żeby utrwalić swoje linie. Oczywiście nie ma tu mowy o cyfrowych śladach. Wszystko zrealizowano w analogowych warunkach.

Mam tą świadomość, że fachowcy od reggae wymienią stosy innych wydawnictw z tego gatunku, jakie w tym roku wyszły, ale przyznaje szczerze z ręką na sercu, iż dawno nie słyszałem tak genialnie zaśpiewanej i zagranej płyty jak „The Soul of Jamaica”.

17.03.2017 | Chapter Two Records 

Groupe INNA DE YARD couleur - (c) Bernard BenantInna De Yard, fot. Bernard Benant

Cedric Myton & Kiddus I (c) BaghirCedric Myton / Kiddus I, fot. Baghir

Kiddus I & Cedric Myton n&b (c) BaghirKiddus I / Cedric Myton, fot. Baghir

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: