1988 – Gruda

1988 (Przemysław Jankowiak) odłączył się od Synów i nagrał w pełni autorski materiał.

Nie ulega wątpliwości, że Jankowiak jest najbardziej znany z solowego przedsięwzięcia podpisywanego jako Etam Etamski. Młody, pochodzący ze Szczecina, obecnie mieszkający w Trójmieście producent może pochwalić się kilkoma bardzo dobrymi albumami i równie ciekawymi projektami założonymi z innymi muzykami – np. trio Salto z braćmi Rychlickimi z Kristen, działał Peve’em Letym z Indigo Tree, a ostatnio w duecie Syny z Robertem Piernikowskim, który niedawno opublikował także solowy krążek, pt. „No Fun” (Latarnia, 2017). Mało tego, jego głos można usłyszeć też na „Grudzie”.

W materiał prasowych czytamy, iż „Gruda” jest w jakimś stopniu kontynuacją klimatu z „Orientu” Synów. Trudno się odciąć od czegoś, co było wypracowywane latami i siedziało gdzieś głęboko w duszy. Więc pełna zgoda, fani Synów znajdą na „Grudzie” wiele dobrego. Ale 1988 nie jest typem artysty odcinającym kupony – on raczej mknie do przodu po swoich mrocznych torach elektroniki zakorzenionej w analogowym sygnale. Lubi tworzyć dźwiękowe wyrwy naszpikowane emocjami, odnosić się do rozmaitych stylistyk (ambient, muzyka klubowa, dub, elektronika lat 70.), choć nie robiąc tego w prostacki sposób – czerpiąc z nich wiadrami, jedynie są to pewne akcenty, które później zamienia w charakterystyczne dla siebie ciepłe i spójne, a zarazem mroczne brzmienie. Nie chcę zawijać twórczości 1988 w wytarte slogany typu: „soundtrack do…”. No właśnie, do czego?

W moim przypadku „Gruda” bardzo dobrze się sprawdza nocą. Swoją drogą, można jej nie tylko słuchać z dużą przyjemnością, a także nią „rzucać” w skomercjalizowany świat wyprany z emocji.

27.05.2017 | Latarnia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: