kIRk – Za ostatni grosz EP

Nie dość, że kIRk się rozrasta to i przygląda się Budce Suflera. Odnoście Budki: to nie jest prima aprilisowy żart (zresztą pora nie ta) czy zachwiana równowaga psychiczna redaktora odczytującego błędnie notkę prasową.

kIRk z kwartetu (grupa od dłuższego czasu współpracuje z wokalistką Antoniną Nowacką) przepoczwarzył się w kwintet, do składu dołączył Wojciech Kwapisiński – warszawski gitarzysta, improwizator, twórca licznych projektów oraz współzałożyciel strony internetowej Trzecia Fala. Przypomnę, że pozostali członkowie zespołu to: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofony).

Po dwuletniej przerwie, bo właśnie wtedy ukazał się ich longplay „III” (tutaj o nim pisałem), dostajemy od kIRk-a siedmiocalową EP-kę „Za ostatni grosz”. Tak, tytuł tego wydawnictwa odnosi się do utworu Budki Suflera z 1982 roku. Wówczas wokalistą BS był Romuald Czystaw (zmarł w 2010 r.). To, co wtedy nagrywała BS, nie ma nic wspólnego z aktualnym pojękiwaniem Krzysztofa Cugowskiego i ich siermiężnymi szlagierami. Żeby było jasne, kIRk nie idzie w stronę tzw. coveru, jedynie inspiruje się klimatem tej piosenki. A robi to w wspaniały sposób. Ten prosty pochód basowy z oryginału pasuje idealnie do mrocznej elektroniki, surowej trąbki, operowego śpiewu Antoniny, gramofonowych trzasków i gitarowego brudu Kwapisińskiego. Druga kompozycja „Nie ma co silić się na naturalność” należy do tych, które mogą trwać w nieskończoność. Drgająca i zarazem bezkresna elektronika stanowi feeryczne podłoże dla bardzo onirycznie brzmiącej trąbki Dokalskiego, z której wydostają się nietuzinkowe frazy.

Jedno jest pewne: do tego złowieszczego tanga trzeba… już pięciorga!

czerwiec 2017 – cyfra / lipiec 2017 – winyl 7’’ | self-released


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: