Olga Hanowska – Sny Panny z Wanny. Folk Botaniczny

Czy przeszło wam przez głowę, jak może brzmieć folk botaniczny zanurzony w snach Panny z Wanny? Olga Hanowska zamieniła swoje sny na dźwięki i dzieli się nimi na swoim debiutanckim albumie.

Sny Panny z Wanny to solowe przedsięwzięcie Olgi Hanowskiej – skrzypaczki, improwizatorki, eksperymentatorki, muzykoterapeutki, autorki scenariuszy i licznych działań edukacyjno – artystycznych. Pod koniec ubiegłego roku ukazała się jej pierwsza płyta pt. „Folk Botaniczny”.        

Skąd taka nazwa projektu? Jak sama artystka pisze: „Trudno powiedzieć, może sen potrzebuje do życia pachnącej wody i cedrowych olejków”. Z kolei swoją muzykę opisuję tak: „To miły dla ucha folkowy dron podróżującego dźwięku, stworzony przy pomocy świata roślin i rdzennych instrumentów. Botaniczna audiosfera, roślinna partytura, swobodna kompozycja i nigdy nie zapisana improwizacja. Folkowy eksperyment przełamujący schemat „muzyki odnalezionej”.

Ten niemal wyimaginowany oraz podlany abstraktem i specyficznym humorem Hanowskiej opis bardzo dobrze oddaje to, co dzieje się na albumie „Folk Botaniczny”. Panna z Wanny to utalentowana multiinstrumetalistka grająca na skrzypcach barytonowych, fletach, piszczałkach, wiolonczeli, cytrze, okarynie czy karimbie. Nie jest jej obcy field recording (m.in. odgłosy natury, ptaków) i elektronika (samplery, efekty). Senna muzykantka – jak siebie nazwa artystka – wiedzie nas w głąb botanicznej iluzji, a kiedy indziej pozwala zbliżyć się do świata muzyki, mogącego nieco kojarzyć się z sennymi wizjami rozpromienionego Księżyca, duchem opowieści Za Siódmą Górą czy post-apokaliptyczną melancholią Stefana Wesołowskiego (np. „Sen: godzina 23:21”)

Audiosfera Olgi Hanowskiej zraszana jest rozmaitymi inspiracjami, ale koniec końców jej senne opowieści pozostają osobliwe i oryginalne. Twórczyni potrafi w zaskakujący sposób zestawić choćby ludowszczyznę – oberka („Folk Botaniczny”) i minimalistyczną elektronikę z naturą w tle („Sen: godzina 7:15”), nasycić folk awangardową frazą skrzypiec (np. „Kurzyślad Polny”) czy rozkołysać żydowską ornamentyką pięknych melodii zakorzenionych w folkowej tradycji („Olsza Sercowata”), ale nie tylko z naszych regionów Polski (np. „Brodawnik Jesienny”, „Łopian Pajęczynowaty”).  

Botaniczne zjawy, duchy, duszki i chochliki ulatujące ze Snów Panny z Wanny są nadzwyczaj przyjazne i troskliwie opiekują się naszymi osobistymi snami. Wiem, co mówię – ponieważ wielokrotnie to sprawdziłem.          

Warto podkreślić, że „Sny Panny z Wanny. Folk Botaniczny” to pięknie i gustownie przygotowane wydawnictwo pod względem edytorskim – w środku znaleźć można zdjęcia (poniżej kilka z nich) z doklejonym do nich liściem.

Myślę, że warto też ustawić blisko siebie dokonania Panny z Wanny i Arturasa Bumšteinasa. Litewski kompozytor w 2013 roku opublikował znakomity materiał pt. „Sleep (An Attempt At Trying)”, wypełniony utworami zaaranżowanymi na kształt fikcyjnej audycji dla osób cierpiących na bezsenność.

08.12.2017 | wyd. własne   

Strona Panny z Wanny: www.snypannyzwanny.eu

Olga_1

Olga_2

Olga_3

Olga_4

fot. Anna Rudak

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Olga Hanowska – Sny Panny z Wanny. Folk Botaniczny

Dodaj własny

  1. Dziekujemy Ci kochana Olenko za cudowna uczte muzyczna. Grasz tak ,jakbys malowala ,a moze jest to malarstwo dzwieku ,ktorym tak pieknie podkreslasz chropowatosc kory drzew ,slonce zaczajone w slonecznikach ,czy zwykle szeleszczenie lisci pod stopami ,gdy idziesz duktem I sobie nucisz ,moze gwizdzesz maly Urwipolciu:) Stworylas muzyke czysta .bezpretensjonalna . Lasy bedea Ci sie w pas klanialy !
    Pozdrawiamy Cie serdecznie ,Ula &Franek z Nowego Jorku

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: