New Rome – Elsewhere

Tomasz Bednarczyk (New Rome) dopełnił swój tryptyk, wydając trzecią jego część.

O dwóch poprzednich częściach pisałem na Nowamuzyka.pl, czyli o płytach „Nowhere” (Room40 |2016) i „Somewhere” (Instant Classic | 2017). Najnowszy „Elsewhere”, opublikowany pod koniec zeszłego roku, w moim odczuciu całościowo wypada najlepiej. Na wcześniejszych odsłonach tryptyku Bednarczyk oczywiście umieścił znakomite utwory, ale dopiero kompozycje z „Elsewhere” dały mi poczucie spójnego strumienia elektroniki, którą tym razem New Rome wygenerował z przetworzonego brzmienia gitary akustycznej, syntezatora Mooga oraz nagrań terenowych. 

Jestem przekonany, że tytułowy „Elsewhere” i „Ascend” przypomną wam swoim klimatem o amerykańskim – i niestety już nieistniejącym – duecie Emeralds (tak, mam na myśli te syntezatorowe serpentyny). Bednarczyk zaskakuje też uroczą prostotą, przestrzenią oraz czystością przekazu (np. „Late”). Dobrze, że nie poszedł w zatrważającą IDMową – i coraz bardziej zdewastowaną – estetykę (nie mówiąc o dzisiejszych twórcach próbujących reanimować dubstep, trip hop etc.). „Elsewhere” ma jakieś znamiona IDM-u („Map”), lecz nie są to rażące wtrącenia, a dobrze skonstruowana retromania o romantycznym zabarwieniu. Ambient silnie zaznaczył swoją obecność chociażby w „Sun” czy jeszcze lepiej w pięknym „End” – w tym fragmencie onirycznie pulsujące drony mogą nieco kojarzyć się z muzyką Lawrence’a Englisha.

Dziwię się, że longplay „Elsewhere” nie został doceniony. Bo uważam, że tym razem New Rome nagrał wyśmienity materiał, w pełni zasługujący na miano jednej z najciekawszych polskich elektronicznych płyt 2017 roku.

Requiem Records | 24.11.2017

 

New Rome - foto

foto. Iga Brylińska

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: