Me&Mobi – Agglo

Niemiecko-szwajcarskie trio porywa wyobraźnię.  

Płyta „Agglo” jest pierwszym longplayem zespołu Me&Mobi, który powstał z inicjatywy świetnych instrumentalistów: Philippa Schlottera (fortepian), Lisy Hoppe (kontrabas) i Freda Bürkiego (perkusja). Z kronikarskiego obowiązku dodam, że Me&Mobbi debiutowali w 2016 roku EPką „Halb Ton Viertel Techno”. Widać tyle czasu musiało minąć, aby nagrać dziesięć nowych kompozycji i stworzyć dla nich odpowiednią otoczkę. W rezultacie są to instrumentalne nagrania, pozbawione prostych skojarzeń, kontekstów, melodii czy rozwiązań technicznych odnośnie choćby pracy w studiu.

Po wnikliwym przesłuchaniu „Agglo”, pojawia się natychmiast myśl, że takie albumy nie powstają od tak sobie. Artyści dokonywali w studiu czegoś, co można nazwać remiksem w czasie rzeczywistym. Regularnie wracali do wybranych fragmentów i poddawali je kolejnym transformacjom brzmieniowym. Efekty? Imponujące! Nie chcę tu operować koszmarnie już wytartym sloganem typu „ścieżka dźwiękowa do…”. Wolę napisać, że ich twórczość to niecodzienny splot muzyki współczesnej, jazzu, przeróżnej elektroniki, japońskiej anime czy dystopijnego klimatu sci-fi.

Myślę, że nie tylko miłośnicy Tortoise, Jaga Jazzist, Steve’a Reicha, The Bad Plus czy E.S.T nie będą mogli się uwolnić od „Agglo”. Me&Mobi do swoich nietuzinkowych aranżacji dopisali także kontekst związany z odgłosami generowanymi przez współczesne aglomeracje (sam tytuł płyty do tego nawiązuje) i ich formami, które potrafią wciągnąć swoją dynamiką, a innym razem przygnieść ponurym i uciążliwym otoczeniem.

Ponad czterdziestominutowy lot, bo tyle trwa „Agglo”, uruchomił przed moimi oczami ciąg płynących obrazów w odcieniach czerni i bieli. Nie wiem dlaczego, ale momentami miałem wrażenie, że siedzę na szczycie wieżowca, jak Bruno Ganz w filmie „Niebo nad Berlinem” (1987) Wima Wendersa, i patrzę z góry na zatłoczone miasto, twarze pędzących ludzi i wszystkie anomalie naziemnej rzeczywistości. „Agglo” jest jak ochronna bariera, filtrująca otaczający nas świat.

Prolog Records | 16.03.2018

Meandmobi_2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: