Nubiulus Alek Nowacki – Elf and Me

Nieznany rozdział z dziejów polskiej muzyki elektronicznej.

Bohaterem tego tekstu jest Aleksander Nowacki (ur. w 1944 r. we Lwowie) – wokalista, muzyk, kompozytor, aranżer i producent. Początki kariery Nowackiego sięgają roku 1960, kiedy to zadebiutował na konkursie Szukamy Młodych Talentów w Gdańsku. Już dwa lata później założył własny zespół Teenagers – późniejsze Nastolatki. Piosenki Nastolatków gościły wielokrotnie na antenie Rozgłośni Harcerskiej, a nawet w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Nastolatki
Nastolatki

Ważną datą był rok 1971, wtedy artysta wykonał pierwsze w Polsce nagranie (zresztą później wyemitowane w Polskim Radiu) muzyki pop z wykorzystaniem syntezatora („Ja to nie ja”, słowa Bogdan Chorążuk). W następnych latach nastąpiła prawdziwa eksplozja – w 1972 roku ukazał się pierwszy solowy album Nowackiego „Lilli the Pink” oraz powstała grupa Homo Homini (oprócz lidera, znaleźli się też Andrzej Krupiński i Tadeusz Woźniak), z którą Nowacki koncertował i nagrywał do 1982 roku. Ich styl wówczas opisywano jako folkbeat (używali nietypowych jak na tamte czasy instrumentów – m.in. kazoo, banjo czy gitara hawajska). Rok później został opublikowany pierwszy ich longplay pt. „Homo Homini” (posłuchaj).  

Homo_Homini_1974
Homo Homini

W latach 1982–1992 Aleksander Nowacki przebywał w Austrii, Szwajcarii i RFN, gdzie występował w formacjach Tony’s Jetmen Selection oraz Music Service Band, a także pracował jako niezależny kompozytor i aranżer.

Warto również wspomnieć o tym, że jako pierwszy w Polsce artysta dokonał nagrań utworów na prywatnej sesji – w 1984 roku wynajął za własne pieniądze studio Polskiego Radia w Szczecinie i nagrał materiał, który w następnym roku wydał na licencji Polskie Nagrania w postaci kasety magnetofonowej (z uwagi na ówczesne problemy z tłoczeniem winyli). Cztery kompozycje z albumu „Własność prywatna” dotarły do pierwszych miejsc listy przebojów Pierwszego Programu Polskiego Radia. Na przykład piosenka „Szukam drogi do szczęśliwych wysp” pozostawała na pierwszym miejscu listy przebojów przez rekordowe cztery tygodnie (i przez ponad 4 miesiące na liście). Kilka lat temu Nowackiego odznaczono Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Pod koniec grudnia 2017 wytwórnia 1.2.Trip Records stacjonująca w Wielkiej Brytanii, choć prowadzona przez Pawła Dambka, zdecydowała się wypuścić niepublikowane dotąd nagrania Nowackiego (pod szyldem Nubiulus Alek Nowacki) z muzyką elektroniczną z 1989 roku. Materiał odleżał swoje w szafie. Longplay „Elf and Me” pomieścił dziesięć utworów z okolic tzw. synthwave’u. Na pewno można śmiało powiedzieć, że Nubiulus Alek Nowacki był jednym z pionierów tego gatunku w Polsce, o czym świadczą chociażby numery „Bromberry”, „Elf and Me”, „Moderato Bianco”, „Digital World” czy trip hopowy „Abstra” – naprawdę broniące się po tych prawie trzydziestu latach. Z kolei taki „Faroward” ma w sobie ciepły i synkopowy puls powodujący skojarzenia z Talking Heads czy pierwszymi solowymi płytami Adriana Belewa (tak, np. ta z nosorożcem na okładce, czyli „Lone Rhino” z 1982 r.) – swego czasu skądinąd członek Talking Heads.

W tym momencie poczynię dygresję, wyrażając niepohamowane zdziwienie odnośnie niedawno obejrzanego filmu „Elektro_Sonda” (2016) w reżyserii Tomasza Knittla. W tym filmie muzycznym wystąpił młodszy kolega Nowackiego Władysław Komendarek (ur. 1948 r.). Stąd moje pytanie: dlaczego nie pojawił się na planie także Nubiulus Alek Nowacki? Druga kwestia, mamy w kraju label GAD Records, który odkrywa na nowo polską – i nie tylko – muzykę (m.in. niedawno zmarłego Jerzego Milina, wspomnianego Komendarka, SBB etc.). Myślę, że GAD Records powinna zainteresować się Nubiulusem. Póki co tę lukę wypełniła oficyna 1.2.Trip Records.   

Na koniec chciałbym oddać głos samemu artyście:

Elektronika w mojej muzyce pojawiła się wcześnie, natychmiast, gdy tylko powstały pierwsze syntezatory keyboardowe, efekty w pudełkach czy sequencery. Moje pierwsze hardwary kupiłem już na początku lat 80-tych, a pierwszy komputer ATARI pojawił się w 1986 roku – wspomina Nubiulus.  

Elektronika zawsze była moim hobby. Konstruowałem swoje radia, wzmacniacze, nawet mój gramofon mono sam przerobiłem na stereo. Z elektroniki korzystam w mojej pracy cały czas i mimo, że pojawiają się ciągle nowe softwary, nie rozstaję z pięknymi, starymi brzmieniami analogowymi – w nich jest życie, a dla muzyki warto żyć – dodaje Alek Nowacki.

08.12.2017 | 1.2.Trip Records

Elfmix

'95 Nowacki,
Alek Nowacki – 1995
Nowacki 2
Alek Nowacki

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Nubiulus Alek Nowacki – Elf and Me

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: