Paweł Dambek – Van der Trip

Przygotujcie się na lot w głąb transowej elektroniki Pawła Dambka nagrywającego jako Van der Trip.  

W trakcie niedawno odkrywanej przeze mnie muzyki Alka Nowackiego aka Nubiulus na łamach niniejszego bloga, poznałem też solową twórczość właściciela oficyny 1.2.Trip Records, która to opublikowała nagrania Nowackiego. Mowa tu o Pawle Dambku aka Van der Trip – artyście mieszkającym od ponad dziesięciu lat w Anglii w Norwich, gdzie mieści się też jego studio nagraniowe.

Z tego, co się dowiedziałem, to Dambek w młodości obracał się bliżej świata trash metalu. Dopiero od kilku lat zajął się komponowaniem elektroniki. I to jest dobry moment, żeby zadać sobie pytanie: do jakiego nurtu należy dopisać elektronikę Van der Tripa? Nie jest łatwo odpowiedzieć. Póki co Dambek wydał osiem singli (czekamy na fizyczny nośnik) i każdy z nich zdradza różne inspiracje Van der Tripa (sam autor wymienia Arctic Moon, Deadmau5, Phaxe, Eric Pryz, Morten Granau). Choć według mnie kluczem do odczytania struktury jego muzyki jest odważne mieszanie EBM-u, trance’u, psychodelii i electro. Warto dodać, że muzyka Dmabka zagościła już w BBC oraz BBC Introducing Norfolk.

Najnowszy utwór Van der Tripa – „Lunar Trip” (premiera: 21 luty 2018) powstał na bazie żeńskiego głosu zatopionego w basowym i tanecznym rytmie, przy udziale syntezatorowych pasaży wypuszczających transowe spirale dźwięku. Bardzo ciekawie prezentuje się również numer „Psychotic Reality” – trance pełną parą! EBM-owe basy w „Braindead” powinny wybrzmieć na solidnym parkiecie. Nie mogę oprzeć się skojarzeniom z wpływami amerykańskiego electroclashu (Fischerspooner ?). Słyszę echo tego gatunku jeszcze bardziej w kompozycji „Mechanics”. „Elements” (pochodzi z 2015 roku) to z kolei wykręcony splot EBM-u i trance’u z egipską nutą syntezatora.

Jedno jest pewne: Van der Trip wpuścił dużo świeżości, inteligencji, smaku do mocno wyeksploatowanych estetyk EBM i trance.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: