Kompozyt – Synchronicity

Dzięki polskiemu duetowi Kompozyt dub mutuje do innych form. Jest nowe życie!  

To nic, że jeszcze nie znacie lub zaledwie otarliście się gdzieś w Internecie o muzykę Michała i Piotra Żuralskich ukrywających się pod nazwą Kompozyt, jestem przekonany, że za chwilę ich twórczość wypłynie na szersze wody. Swoją drogą artyści mieszkają i tworzą w Londynie, więc dobrze byłoby usłyszeć ich w niedalekiej przyszłości w Polsce. „Synchronicity” jest debiutanckim albumem Kompozytu, na którym gościnnie w kilku fragmentach („Mountain Tops”, „Homesick”, „The Trees Will Remain”, „Aural Sunshine Dub”) pojawił się znakomity trębacz Olgierd Dokalski z grupy kIRk.

Jak piszą o sobie muzycy:

Rozczarowani zalewem muzyki sekwencjonowanej komputerowo i zamkniętej w pewnych wymuszonych komercyjnych formatach, Kompozyt wyruszył w muzyczną podróż w poszukiwaniu głębokiej, organicznej i przestrzennej muzyki z duszą. Muzyki, która jak natura, przejawia się bogactwem form, odnową i kojącym oddziaływaniem.  

Okazuje się, że Kompozyt nie rzuca słów na wiatr, gdyż nagrania z „Synchronicity” naprawdę wpisują w to, o czym czytamy wyżej. Co ciekawe, punktem wyjścia do stworzenia całości była improwizacja. W dziesięciu kompozycjach słyszymy wyłącznie analogowe syntezatory oraz automaty perkusyjne, a także trąbkę Dokalskiego. Warto dodać, że tytuł albumu „Synchronicity” („Synchroniczność”) zakorzeniony jest w jungowskiej psychologii nazywanej analityczną. – „Eksploracja międzyludzkich powiązań w czasie i w stale ewoluującej, wiecznej chwili” – tłumaczą członkowie Kompozytu.  

Nagranie „The Trees Will Remain” jest także nazwą wytwórni założonej przez braci Żuralskich, która ma również wyczulać odbiorcę na to, iż trzeba dbać o środowisko naturalne. Ten ponad godzinny i niesamowity przelot z duetem Kompozyt zaczyna się od „Mountain Tops” – subtelne, rozciągnięte w przestrzeni dźwięki trąbki wręcz stapiają się z warstwą elektroniczną w jeden melancholijny byt. Ulotne i wysmakowane tła syntezatorowe nie odbiegają swoim poziomem od tego, co znamy z dokonań Boards Of Canada (choćby z „Tomorrow’s Harvest”).

Wspomniałem na początku tekstu o dubie, ponieważ to on króluje na „Synchronicity” w przeróżnych odcieniach. W „Hidden Force” dub wspomagany jest nawet przez estetykę minimal techno w stylu Wolfganga Voigta jako Gas. Mięsiste basy i kojące eterycznością syntezatory w„Running To The Sea” nabierają kształtu swoistego tunelu, będącego emanacją nocnego spaceru, lecz brzegiem dzikiej i wyludnionej plaży.

Ponad dziesięciominutowy „Unfolding” to z kolei wycieczka po orbitach wszechświata w rytmie dub techno i ambientu – widzę oczyma wyobraźni artystów stojących na tle wielkiego ekranu, na którym wyświetlane są organiczne obrazy nie z tego świata. Chroboczący bas (dub) w „Fuzzy Logic” wykręca zmysły! Na „Synchronicity” nie ma mielizn, czego dowodem jest „Wildlife”.

W trzech kolejnych kompozycjach („Homesick”, „The Trees Will Remain”, „Aural Sunshine Dub”) – i jednocześnie zamykających płytę – jest trąbka Dokalskiego. Powiało eksperymentalną Skandynawią z okolic Arve Henriksena jeśli chodzi o samą trąbkę, zaś elektronika to już kosmiczno-organiczny dub. W „The Trees Will Remain” są wyczuwalne odpryski ciemności kIRk-a mieszające się z głębokim dub basem i analogowością brzmienia – świetne! Niczym S U R V I V E spotykające Boards Of Canada, tyle że to Kompozyt! Psychodeliczne pogłosy i rozedrgane echa w „Aural Sunshine Dub” finalizują ten niecodzienny muzyczny sen.

Wydaje się, że już wszystko zostało przeze mnie powiedziane odnośnie „Synchronicity”, ale głęboko wierzę, że nie są to ostatnie dźwięki, frazy wypuszczone z syntezatorów duetu Kompozyt. Co tu dużo mówić, jak na razie to jedna z najciekawszych elektronicznych płyt tego roku!   

22.02.2018 | Trees Will Remain Recordings

Kompozyt_band

Strona Kompozyt: www.kompozytmusic.com

Strona Facebook: www.facebook.com/kompozytmusic

 

Reklamy

Jedna myśl na temat “Kompozyt – Synchronicity

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: