Kaos Protokoll – New Chapter

Jazz w odcieniach przyszłości.

Kaos Protokoll powstał w 2010 roku. Grupę założyli trzej znakomici muzycy: Mark Stucki (saksofon), Benedikt Wieland (bas) i Flo Reichle (perkusja). Dotychczas zespół wydał dwa studyjne krążki: „Quick & Dirty” (2012) i „Questclamationmarks” (2015). W ostatnim czasie doszło także do zmian personalnych – formację opuścił Stucki, a dołączyli dwaj inni artyści: Simon Spiess (saksofony, klarnet basowy) i Luzius Schuler (syntezatory, piano Rhodes).

Kilka dni temu ukazała się nowa EP-ka szwajcarskiego kwartetu pt. „New Chapter” zapowiadająca zmiany, jakie nadeszły i nie pozostały jedynie na poziomie nazwy wydawnictwa. Oczywiście nie od dziś znamy ich upodobania w napuszczaniu na siebie rozmaitych estetyk – od free jazzu, elektroniki, hip-hopu po dub, post punk czy funk. „New Chapter” pomieściła cztery utwory, które nie są może aż tak surowe jak wcześniejsze ich dokonania, ale od pierwszych chwil zaskakują swoim brzmieniem, dbałością o detale, wszechstronnymi aranżacjami (nie ma tu przeładowania i wirtuozerskiego nadęcia) oraz świeżością.

Otwierający całość „New Chapter” wręcz kołysze senną i melancholijną linią saksofonu, ale to tylko wstęp do tego, co za chwilę się wyłoni, czyli dynamiczne i piękne harmonie w stylu Jaga Jazzist. W „She Sees” muzycy kontynuują ten nastrój, lecz już w innych przedziałach stylistycznych – subtelnie nawiązują do muzyki żydowskiej i repetytywnych form (okolice Tortoise), dodając do nich elektronikę oraz free jazzową powłokę. W „SunRaColtraneSolar” mamy ukłon w stronę Sun Ra i Johna Coltrane’a – świetnie wyrecytowany tekst przez Mr. Are Dot i wciągający gęsty future jazz! Na koniec nagranie „Croos” nie odbiegające poziomem od trzech pozostałych fragmentów, wręcz przeciwnie – pokazujące Kaos Protokoll w świetle lirycznych i wysmakowanych form.

30 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jazzu, a cztery niezwykłe utwory z „New Chapter” pokazują, że jazz ma przed sobą bogatą przyszłość!  

Prolog Records | 27.04.2018

 

Strona Kaos Protokoll: www.kaosprotokoll.ch

Strona Facebook: www.facebook.com/KaosProtokoll

Strona Prolog Records: www.prolog-music.ch

Strona Facebook: www.facebook.com/Prologmusic

Glover_KAOS-591

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: