Thurston Moore / Adam Gołębiewski – Disarm

Pod koniec zeszłego roku ukazał się wspólny album Thurstona Moore’a i Adam Gołębiewskiego.

Moore (tak, ten od Sonic Youth) i Gołębiewski zarejestrowali swój materiał w Warszawie i Poznaniu w maju 2014 roku. Tak się składa, że udaje mi się regularnie opisywać płyty z udziałem polskiego perkusisty i improwizatora. Choć przyznam, że odnośnieDisarm” doszło z mojej strony do kilkumiesięcznego zaniedbania, ale niestety stosunkowo niedawno się dowiedziałem o tym wydawnictwie (jest dostępne na winylu, CD, kasecie).

Jeżeli do tej pory nie mieliście przyjemności obcować z twórczością Adama to polecam zmienić ten stan i zacząć nadrabiać od tych albumów: „In Front of Their Eyes” (2015), Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski – „Relephant” (2016) czy Sharif Sehnaoui / Adam Gołębiewski – „Meet The Dragon” (2017).

Na „Disarm” Moore gra na gitarze elektrycznej a Gołębiewski na perkusji. Trudno tu rozkładać cokolwiek na czynniki pierwsze, bo w przypadku muzyki improwizowanej i noise’owej człowiek opisujący takie dźwięki – co wielokrotnie podkreślam – zamienia się w komentatora. Nie inaczej jest w konfrontacji z „Disarm”, gdzie – rzucając ogólnikami – gitarowy zgiełk towarzyszy perkusyjnej ekspresji. Są momenty sonorystycznej „ciszy” („Disturb”), plemienności ukrytej w rytmie i szorstkich przesterach / sprzężeniach („Distened”).

To jednak największe wrażenie zrobiły na mnie dwa końcowe fragmenty, czyli „Distract „ i „Dislodge”. Rytmiczny huragan Gołębiewskiego, który uwielbiam, idzie łeb w łeb z gitarową kakofonią Moore’a. Na moje ucho to Jim O’Rourke byłby idealnym dla nich kompanem do kreowania dźwiękowych wynaturzeń. W „Dislodge” przesterowane akordy Moore’a mają post-rockowe napięcie, kontrolowany hałas oraz postrzępione harmonie. Wszystko tak płynie aż do wyciszenia w ostatnich minutach, a po drugiej stronie znakomita i dynamiczna odpowiedź Gołębiewskiego z nawiązaniem do polirytmicznej kultury gamelanu / gongu.  

Bierzcie „Disarm” i hałasujcie razem z Nimi!

06.12.2017 | endless happiness  

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: