Stringmodulator – Manifesto

Zamieszali wiosłami!  

Wiem tyle, że Stringmodulator tworzą dwaj dżentelmeni z Niemiec: basista Jan Quednau i gitarzysta Fabian Chmielewski (czyżby nasz człowiek?), którzy zadebiutowali trzy lata temu EP-ką „Stringmodulator”. W tym roku przeszedł czas na pełnoprawny longplay, pt. „Manifesto”, opublikowany przez brytyjską oficynę Submarine Broadcasting Company.

Jak wyczytałem, swoje kompozycje nagrali na dwuśladzie w dość spontanicznych warunkach, co też w sumie słychać, gdyż sporo luzu / improwizacji jest w graniu Stringmodulator. Ale umówmy się, nie odkrywają tu kolejnej Ameryki. Po drugie, sięgają po znane gatunki – krautrock, psychodelia, jazz, elektronika – nie unikając przy tym kiczowatych patentów. Mimo tego, Quednau i Chmielewskiemu udało się wcisnąć moje uszy w tryby ich muzyki. Prezentują instrumentalne kompozycje, konkretnie zanurzone w roztworze z podpisem „przeszłość”, w których kotłują się Ash Ra Temple, Manuel Göttsching, Eno & Fripp czy Einstürzende Neubauten, a po drugiej stronie współczesna elektronika. Chciałbym usłyszeć na żywo „Thump & Shriek”, „Growl” (siła dobrej linii basu!), „Betwixt & Between”, „White Noise” i „Miles’ Backing Band”.

Jest potencjał w dźwiękach Stringmodulator, ale póki co brakuje im – przemawiającego w stu procentach – pomysłu. Przyszłość tego projektu jedynie widzę w podążaniu w kierunku wyżej wymienionych utworów. Na razie Stringmodulator traktuje jako ciekawe zjawisko, oby nie ugrzęzło w retro skamielinach.   

10.09.2018 | Submarine Broadcasting Company

stringmodulator-portrait-1600px

Strona Submarine Broadcasting Company: www.subcastco.com

Strona Facebook: www.facebook.com/Subcastco

Strona Stringmodulator: www.stringmodulator.de

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: