Kompozyt – Hybridism

Po rocznej przerwie polski duet Kompozyt wraca z nowym materiałem. Czy mamy godnego następcę debiutu „Synchronicity”?

Myślę, że duża część z Was zgodzi się ze mną, że Michał i Piotr Żuralscy (aka Kompozyt) wydali jedną z najciekawszych płyt roku 2018, chodzi oczywiście o „Synchronicity”, którą zachwalałem na niniejszym blogu. Na tamtym wydawnictwie w paru utworach wystąpił gościnnie trębacz Olgierd Dokalski z grupy kIRk. No i tchnęli razem mnóstwo świeżej bryzy w elektronikę, na styku dubu, minimal techno,  dub techno czy ambientu. Użyli wyłącznie analogowych syntezatorów, sekwencerów i automatów perkusyjnych. Dało się także poczynić skojarzenia z dorobkiem m.in. Boards of Canada.

Najnowsze wydawnictwo „Hybridism” wręcz rozgrzewa zmysły analogowym ciepłem syntezatorów. Wydaje się, że Kompozyt wcisnęli z jeszcze większą czułością przycisk podpisany jako „slow” / „deep”, co niemal automatycznie zachęca do oddania się wewnętrznym projekcjom. „Hybridism” to także zredukowanie w jakimś stopniu dubowych pętli – jakie dominowały na „Synchronicity” – i położenie nacisku na kreowanie innych przestrzeni. Tym razem odezwało się echo kosmische musik (np. w „Feudal Relapse”) i krautrocka z okolic Popol Vuh, Harmonia, Tangerine Dream itd., co nie znaczy, że nie ma już fascynującego dubowego pulsu oddychającego minimal techno ambientem („Kosmos”).

„Hybridism” od pierwszej kompozycji („Floating Into Being”) daje poczucie oderwania się od skorupy ziemskiej. Artyści fundują głęboki, czuły i emocjonalny eksperyment, który można by określić jako lewitowanie wśród kadrów filmu z gatunku SF. Czy to przypadek, że pojawił się fragment zatytułowany „Kosmos”? Muzyka Kompozytu posiada również szlachetne walory relaksacyjne, ale żeby było jasne, nie jest to dźwiękowa tapeta, lecz strumień wyobraźniodajnych doznań głęboko przenikający do świadomości. Doskonale ten stan obrazują: „Ethical Drift” i kapitalny „Dust”.

Czy „Hybridism” to jeden z tych albumów nadchodzącego lata? Dla mnie TAK!

24.05.2019 / Trees Will Remain Recordings    

 

Strona Facebook Kompozyt: www.facebook.com/kompozytmusic

Kompozyt

Jedna myśl na temat “Kompozyt – Hybridism

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: